Цікаве свято встановили депутати Херсонської обласної ради – День борщу. Вперше його ми будемо святкувати 12 вересня.

Свято у 2021 році проведуть 12 вересня, у подальшому – щороку у першу неділю вересня, йдеться у відповідному рішенні облради. Відразу два фестивалі відбудуться у с. Великі Копані: народної творчості «Душа Півдня» і мистецько-кулінарний «Таврія-борщ» (триватиме вже вшосте).

Гостей  чекає святкова концертна програма за участю найкращих колективів Херсонщини із різних регіонів України, 30 казанів борщів (до 30-ї річниці Незалежності нашої держави) за різноманітними рецептами, колоритний ярмарок майстрів та оригінальні фотозони, веселі розваги та смачні пригощання на будь-який смак. Розпочнеться дійство об 11.00.

Цього року на День борщу завітають кухарі із 7 областей України: Закарпатської, Миколаївської, Львівської, Тернопільської, Рівненської, також будуть представлені рецепти борщу від територіальних громад нашого краю.

Цікаво було б трохи більше дізнатися про цю смачну страву, яка може стати об’єктом нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО:

= На думку вчених, назва її походить не від буряка, а від отруйного борщівника, про який дуже добре знають сучасники. Виявляється, його листя заквашували і використовували у страву. Ще за однією теорією, йдеться про першу страву, зварену із додаванням квасу, приготованого на основі зернових, хліба, буряку або борщівника. Проте, думаю, тут нас може чекати ще дуже багато відкриттів.

= Здавна ця страва не вважалась дешевою їжею селян. Маріанна Душар, кулінарна блогерка, розповідає, що збереглися рецепти від шляхтичів Речі Посполитої. У кулінарних збірниках ХVII ст. можна знайти описи лимонного і королівського борщу, що готується із додаванням різної сушеної, вудженої чи свіжої риби і квасу на житніх висівках. Інколи страву збагачували борщівником, затертим маком або меленим мигдалем, подавали у філіжанках, додаючи шері або мадеру. Нині  це саме та страва, яку можемо знайти на будь-чиєму столі.

= Для багатьох із нас це перша страва червоного кольору із м’ясом, капустою, томатним соком, картоплею, буряком, морквою, сметаною, та ще й з пампушками із часником. Виявляється, що  він може бути прозорим, звареним на буряковому квасі, добре смакує із вушками, начиненими грибами і чорносливом; білим, звареним на молоці; зеленим щавлевим чи кропив’яним; взагалі без буряка, але із помідорами.

= Його рецептура не є чимось непорушним, існує більше кількох сотень його варіацій. Донедавна м’ясний борщ – святкова страва, пісний – повсякденна.

= На думку Євгена Клопотенка, відомого кулінарного експерта, має бути чотири основні компоненти борщу: солодкуватий смак, кислинка, буряк і таємний інгредієнт – це людина, яка готує страву. Смак приготованого залежить не лише від якості і кількості продуктів, а й від вправності і настрою кухаря. Саме тому не може бути двох абсолютно однакових борщів.

Інколи здається, що саме борщ об’єднує українців, які збираються за одним столом, не зважаючи на політичні погляди і матеріальні статки, усі із задоволенням смакують стравою предків.

КСЕНІЯ БОГАЧ